Zapisz się na newsletter

K.O.M.A Olfa

Noże

<p><strong style="margin-top: 2px;"> </strong></p>
<p><strong style="margin-top: 2px;">       Zastosowanie noży krążkowych - patchwork, cięcie tkanin, folii, skóry itd.</strong></p>

 

       Zastosowanie noży krążkowych - patchwork, cięcie tkanin, folii, skóry itd.

 

 

Noże krążkowe stosuje się głównie do cięcia tkanin - zarówno cienkich i wiotkich jak i grubych i sztywnych . Używanie noży krążko- wych znacznie ułatwia pracę przy projektowaniu i wykonywaniu patchworków, wykonywaniu wykrojów krawieckich, rozkroju tkanin technicznych (włókno szklane, węglowe).

 

Noże krążkowe pozwalają na cięcie kilku warstw tkaniny jednocześnie, co wydatnie przyspiesza pracę i ułatwia utrzymanie jednako- wych wymiarów oraz kształtu wycinanych elementów. Krążkowe ostrze przetaczając się po materiale nie powoduje zaciągania i przesuwania się ciętych warstw, przecięty materiał jest pozbawiony wystrzępień i snujących się nitek . Przecinana tkanina spo- czywa na płaskiej powierzchni, dzięki czemu wycinany element nie ulega deformacji - możliwy jest zatem jego dokładny pomiar i dopasowanie.

 

Noże krążkowe doskonale sprawdzają się jako narzędzia do cięcia: papieru folii arkuszy korka filcu i włókniny skóry cienkiej gumy gąbki mat i tkanin z włókna szklanego lub węglowego. Prawidłowe działanie noży krążkowych wymaga używania ich razem z matą  podkładową, która współpracuje z ostrzem noża krążkowego w trakcie przecinania materiału oraz chroni ostrze przed uszkodzeniem.

 

Maty podkładowe mają trójwarstwową konstrukcję:

 

- warstwy zewnętrzne wykonane z miękkiego tworzywa umożliwiają zagłębienie się ostrza w powierzchnię maty,

 

- rdzeń wykonany z twardego tworzywa zapobiega przecięciu maty na wskroś.    

 

 

Noży krążkowych nie wolno używać na twardych podłożach. Ich ostrza wykonane są z twardej stali wolframowej i w zetknięciu z takimi materiałami jak laminat, drewno, blacha, szkło itp. ich krawędź tnąca ulegnie wykruszeniu.

 

Noże krążkowe dzięki swojej znakomitej skuteczności - oprócz zastosowań w rzemiośle i przemyśle, bardzo powszechnie stosowane są przez osoby zajmujące się krawiectwem zarówno chałupniczo jak i hobbystycznie. 


Noże krążkowe to wielkie ułatwienie pracy. Pozwalają rozwijać umiejętności i wykazać się kreatywnością, zdolnościami artystycz- nymi, tworzyć dzieła niepowtarzalne i oryginalne, których formę ogranicza jedynie wyobraźnia twórcy.