Zapisz się na newsletter

K.O.M.A Olfa

Korporacja Olfa

 

 

 

 

 

 

Historia firmy OLFA sięga 1956 roku. Pracujący w drukarni w Osace Yoshio Okada (1931-1990)  – późniejszy założyciel firmy OLFA Corporation – zmagał się z problemem szybkiego tępienia się noży w trakcie cięcia papieru.

 

Zainspirowany ostrą krawędzią odłamków szkła i odłamywanymi kawałkami tabliczki czekolady wpadł na pomysł skonstruowania wygodnego, uniwersalnego, zawsze ostrego noża.

Ta rewolucyjna idea zaowocowała pierwszym na świecie nożem z ostrzem podzielonym na segmenty. Odłamanie zużytego segmentu takiego ostrza pozwalało natychmiast, bez ostrzenia uzyskać nową, ostrą krawędź.

 

W roku 1959 Yoshio Okada założył OKADA & Co. z udziałem zewnętrznych udziałowców. W następnych latach sprzedaż narzędzi rosła i w 1967 roku bracia Okada zdecydowali się na samo- dzielne zarządzanie firmą. Odtąd prowadzą OKADA KOGYO CO., LTD.  / 岡田 工業 株式会社 /

 

Pierwszym pomysłem na nazwę marki było  OLHA a właściwie „oruha”  / 折る刃 /, co oznacza "łamanie ostrza" w języku japońskim. Ponieważ w niektórych językach obcych nie wymawia się "H", bracia Okada zdecydowali się na "O · L · F · A (OLFA)". Idea wynalazku znalazła również odzwierciedlenie w logo firmy OLFA nawiązującym swoim kształtem do odłamywanego ostrza.

W 1971 roku bracia Okada ustanowili swoją siedzibę w Osace. Natomiast w 1984 roku firma zmieniła nazwę na OLFA CORPORATION. I stało się to 10 lipca   / オルファ株式会社 1984 年 (昭和 59 年) 7 月 10 日/.

 

Rosnąca popularność noży segmentowych oraz coraz większe zapotrzebowanie ze strony zadowolonych klientów zapoczątkowały intensywny rozwój firmy. W efekcie, zaproponowane przez firmę OLFA rozwiązania zostały powszechnie zaakceptowane, a opracowane kształty i wymiary ostrzy uznano za ogólnoświatowy standard.

 

Kolejnym, w pełni oryginalnym narzędziem był opracowany w 1979 roku nóż krążkowy przeznaczony do cięcia tkanin. W ciągu minionych 30 lat to genialne w swojej prostocie rozwiązanie zrewolucjonizowało rynek artystyczny i rzemieślniczy na całym świecie. Okazało się bowiem, że narzędzie to redukuje czas potrzebny na cięcie materiału co najmniej o połowę. Nie wymagając użycia dużej siły, nóż ten tnie szybko i łatwo nawet kilka warstw tkaniny. Nie ciągnie przy tym  i nie deformuje jej w trakcie cięcia. W efekcie nóż krążkowy coraz częściej zastępuje tradycyjne nożyce.

 

 

Obecnie firma OLFA oferuje szeroki asortyment narzędzi w charakterystycznym żółtym kolorze, przeznaczonych do ręcznego cięcia różnorodnych materiałów. By sprostać najwyższym wymaganiom jakościowym tak noże jak i ostrza wymienne do nich produkowane są  wyłącznie w Japonii.

 

Produkty OLFA stosowane są z powodzeniem na różnych etapach produkcji przemysłowej między innymi w przetwórstwie tworzyw sztucznych, przemyśle gumowym, meblowym, tekstylnym, obuwniczym i wielu innych miejscach.